Relacja z Mega Sekurak Hacking Party

19.10.2023

RELACJA Z WYDARZENIA

Data: 19.10.2023 / Miejsce: Centrum Kongresowe ICE Kraków

Czekaliśmy cztery lata… 19 października 2023 roku, po długiej przerwie, mieliśmy w końcu okazję spotkać się z Wami na żywo w Krakowie! Konferencja zbiegła się z dwoma innymi wydarzeniami, tj. premierą długo wyczekiwanej książki Wprowadzenie do bezpieczeństwa IT oraz 10-leciem sekuraka.

Relacja wideo z wydarzenia: https://www.youtube.com/watch?v=g6qVMBowfBY

WASZE POZYTYWNE OPINIE

Techniczna strona prezentacji stała na wysokim poziomie. Nie były to tylko suche teoretyczne prezentacje, ale praktyczna wiedza przekazana uczestnikom.

[super] stosunek ceny do zawartości merytorycznej.

Mega przykłady pokazane w mega przystępny sposób. Otwartość i dostępność prelegentów

[super była]: widoczność, dźwięk, dostępność (miejsce, wyjścia, catering).

Pełen profesjonalizm prowadzących, sprawna obsługa i rejestracja uczestników, atrakcyjna oprawa graficzna prezentacji, niebanalny humor wielu prezenterów!

Super atmosfera. Pokazy na żywo. Kompetencje prowadzących na najwyższym poziomie.

Wysoki poziom merytoryczny i „dyskusje kuluarowe” na Discordzie.

Komunikacja, bardzo dobra opieka techniczna :)

Organizacja, wszystko sprawnie, wszystko ogarnięte – możliwość oglądniecie sobie 'zaległych’ talków, selekcjonowania tematów – no i na większości prezentacji faktyczna, praktyczna wiedza.

Możliwość interakcji z trenerami, ogromny poziom merytoryczny, konkursy z nagrodami, muzyczka :)

Przygotowanie techniczne oraz merytoryczne, zero nudy, różnorodność – każdy znalazł coś dla siebie.

Fajnie zorganizowane tracki. Wszystko przeprowadzone bardzo sprawnie i dobrze przemyślana przerwa obiadowa :)

Merytorycznie, widowiskowo, bez sztampy

AGENDA

  • 8:50
  • 9:05 - 9:50

    2+2=BUG, czyli paradoks połączonych systemów

    Kluczową różnicą pomiędzy małymi a dużymi systemami jest powielanie funkcjonalności. Na przykład, w małym systemie zazwyczaj potrzebujemy tylko jednego parsera TCP, jednego parsera HTTP, jednego parsera ZIP, i tak dalej. Załóżmy, że jakimś cudem cały system jest poprawnie zaimplementowany i nie posiada błędów bezpieczeństwa. A teraz dodajmy do tego drugi, również idealnie bezpieczny, połączony system, zbudowany przez zupełnie inny zespół. Jak się często okazuje w praktyce, dwa połączone bezpieczne systemy niekoniecznie dadzą bezpieczną całość.

    Celem tego wykładu jest przegląd i omówienie klas błędów typowych dla złożonych systemów. W szczególności skupię się na błędach, których przyczyna leży w wykorzystaniu kilku różnych implementacjach tego samego protokołu czy formatu plików. Prelekcja będzie przekrojowa, a więc wspomniane będą błędy zarówno nisko- jak i wysokopoziomowe, zarówno w oprogramowaniu webowym, jak i np. implementacji niskopoziomowych protokołów sieciowych.

    Wykład skierowany jest przede wszystkim do osób początkujących i średniozaawansowanych.

  • 10:00 - 10:50

    Dlaczego HTML jest zmutowaną bestią?

    Wyobraźcie sobie, że w macie jakiś dowolny obiekt w pamięci w waszym ulubionym języku programowania. Następnie serializujecie ten obiekt używając do tego standardu JSON. W kolejnym kroku zaś deserializujecie ten JSON z powrotem do obiektu w pamięci. I w tym momencie okazuje się, że dostajecie kompletnie inny obiekt niż mieliście oryginalnie – który zostaje całkowicie inaczej zinterpretowany przez aplikację i który – co gorsza – doprowadza do błędu bezpieczeństwa w aplikacji!

    Brzmi źle? Na szczęście w JSON-ie zazwyczaj nie obserwujemy tego typu zachowania. Okazuje się jednak, że w HTML takie zachowanie w pewnych sytuacjach jest w 100% zgodne ze specyfikacją! Tego typu problemu zazwyczaj nazywane są mXSS (mutation XSS).

    W swojej prezentacji pomówię właśnie o specyfikacji HTML, o tym z czego wynika jego skłonność do mutacji i skąd konkretnie bierze się mXSS. Opowiem też, co próbujemy zrobić, żeby próbować mXSS zlikwidować z platformy webowej.

  • 11:00 - 11:50

    Halo, Kernel? Ale to ty dzwonisz...

    W systemach Windows, istotna część wydarzeń odbywa się w trybie jądra. Nie dość, że warto tam zajrzeć, to jeszcze czasem przydałoby się w świadomy sposób o coś jądro systemu poprosić.

    Korzyści mogą być naprawdę warte zachodu, dlatego warto tematowi poświęcić całą sesję. Uwaga! Zawiera więcej niż śladowe ilości kodu w C.

  • 12:00 - 12:50

    Szpiedzy (nie) tacy jak my

    Krzysztof zaprasza Was do świata…szpiegowania! Skupi się głównie na social mediach. Poznacie szpiegowanie z wykorzystaniem serwisów internetowych i mediów społecznościowych – małe i duże akcje, drobne i większe porażki.

  • 13:00 - 13:40

    AI-srejaj. Jak rozwój LLM wpłynął na pracę pentestera?

    Podczas prezentacji Maciej opowie o tym jak rozwój LLM (m.in. Chat GPT) wpłynął na prace w IT Security. Porówna plusy dodatnie i ujemne, powróży z porozrzucanych bajtów. Wszystko oczami zawodowego pentestera.

  • 13:40 - 14:30

    Przerwa obiadowa

    Obiady będą wydawane na pierwszym piętrze.

  • 14:30 - 15:05

    Wykorzystanie blockchaina – ograniczenie ataków typu supply chain

    Historia pokazała nam że wzrost popularności ataków typu supply chain nie jest przypadkowy. Szerokie pole rażenia oraz trudność w wykryciu tego ataku może spowodować wiele problemów. Zamiast skupiać się na klasycznych rozwiązaniach, może jednak warto rozejrzeć się za nowymi alternatywami? Podczas prelekcji Martin zaproponuje pewien schemat jak w dosyć prosty i sprytny sposób wykorzystać łańcuch bloków do zwalczania ataku poprzez kradzież klucza prywatnego organizacji.

  • 15:15 - 15:50

    Jak zhackowałem swoją klimatyzację

    Zastanawialiście się kiedyś jak przejść od etapu oglądania obudowy urządzenia z zewnątrz do finalnego przejęcia kontroli nad nim? Jeśli tak, to postaram się pokazać Wam jak przeszedłem taką drogę na przykładzie swojej prywatnej klimatyzacji i podzielić się paroma praktycznymi wskazówkami, które z pewnością przydadzą się przy badaniu różnych urządzeń z systemami wbudowanymi na pokładzie.

  • 16:00 - 16:50

    Kto to Panu tak... napisał – przykład ciekawej aplikacji desktopowej

    Aplikacje desktopowe również posiadają błędy bezpieczeństwa.

    W trakcie prezentacji Roberta przeprowadzony będzie pobieżny test penetracyjny aplikacji desktopowej, dzięki któremu dowiemy się czego nie należy robić, projektując mechanizmy uwierzytelnienia.

  • 16:50 - 17:30

    Podwieczorek

  • 17:30 - 18:10

    Antivirus bypass – techniki na ukrywanie obecności przed oprogramo- waniem antywirusowym

    Podczas swojej prezentacji Marek opowie jak zwiększyć skuteczność kampanii red team i testów socjotechnicznych – czyli przedstawi sposoby i narzędzia pozwalaje na obniżenie skuteczności antywirusów w wykrywaniu obecności wrogiego kodu w uruchamianym oprogramowaniu.

  • 18:20 - 19:10

    Docker hacking

    Tomek zaprasza Was na praktyczną prezentacje nietuzinkowych i ciekawych ataków na najpopularniejszą platformę do konteneryzacji. Zostaną przedstawione strategie i techniki wykorzystywane przez hakerów do infiltracji kontenerów Docker, jednocześnie pokazując, jak efektywnie bronić się przed takimi atakami.

    Uczestnicy dowiedzą się o potencjalnych lukach bezpieczeństwa w standardowych konfiguracjach Docker, a także o najnowszych narzędziach i praktykach zabezpieczania kontenerów, także związanych z AI.

  • 19:10
  • 12:30 - 13:30

    Hacking Depot - sesja I

    • Hackowanie na żywo przykładowej sieci, aplikacji, urządzeń…
    • Rozmowy w kuluarach z hackerami-prelegentami.
    • Sekrety i tricki doświadczonych pentesterów w działaniu.

     

  • 14:40 - 16:40

    Hacking Depot - sesja II

    • Hackowanie na żywo przykładowej sieci, aplikacji, urządzeń…
    • Rozmowy w kuluarach z hackerami-prelegentami.
    • Sekrety i tricki doświadczonych pentesterów w działaniu.

©2024 Mega Sekurak Hacking Party